Hanns Eisler’in Kronolojik Biyografisi


ABD’de hakkında açılan bir soruşturmada “müziğin Karl Marx’ı” olarak görülen Hanns Eisler’in yaşamını konu edinen bu çeviri ve derleme, Christian Glanz’a (1) ait, “Hanns Eisler: Eseri ve Yaşamı” isimli kitap (2) temel alınarak, Ali Haydar Cetecu ve Murat Naroğlu tarafından hazırlanmıştır.

Zaman Çizelgesi

1898: Johannes (Hanns) Eisler, 6 Temmuz’da, Leipzig’te, Rudolf Eisler (1873-1926, felsefe profesörü) ve Maria Ida Eisler’in (1875-1929, evlenmeden önceki soyadı Fischer) oğlu olarak dünyaya geldi. Kardeşleri Elfriede (daha sonra Ruth Fischer ismini kullandı) ve Gerhart idi. 10 Şubat’ta Bertolt Brecht doğdu.

1899: Arnold Schönberg (1874-1951, 12 ton tekniğini geliştiren, Eisler’in ünlü hocası): Verklärte Nacht.

1900: Rudolf Eisler: Felsefi Kavramlar ve İfadeler Sözlüğü. Ernst Busch (1900-1980, şarkıcı ve aktör, Eisler ve Brecht’in yakın çalışma arkadaşı) doğdu.

1901: Eisler ailesi Viyana’ya yerleşti. Schönberg: Brettl-Lieder ve Gurrelieder.

1903: Rudolf Eisler: İnsan Toplumunun Oluşumu ve Gelişimi Kuramı.

1904: Eisler okula başladı.

1905: Rudolf Eisler: Alman Kültür Tarihi. Schönberg: Pelleas und Melisande. Viyana’da ilk işçi senfonisi konseri (David Josef Bach).

1906: Rudolf Eisler: Bilimler Tarihi. Schönberg: Kammersinfonie op. 9

1907: Rudolf Eisler’in de katılımıyla Viyana Sosyoloji Topluluğu kuruldu. Schönberg: 2. Streichquartett op. 10, Friede auf Erden.

1908: Eisler ortaöğretim ve liseye (das Gymnasium, bütünleşik eğitim) başladı. Schönberg: 15 Gedichte aus “Das Buch der hängenden Gärten”.

1909: Eisler’in ilk beste denemesi. Schönberg: Erwartung.

1911: Schönberg: Harmonielehre.

1912: Rudolf Eisler: Filozoflar Sözlüğü. Schönberg: Pierrot lunaire.

1913: Rudolf Eisler: Ortaçağ Felsefesi Tarihi.

1914: Rudolf Eisler: Amaç: Doğa ve Tin için Anlamı.

1915: Eisler ailesinin evinde polis araması yapıldı.

1916: Eisler liseyi bitirdi. Wrschowitz’te (Prag) yedek subay olarak eğitim aldı. Daha sonra 1918’e kadar Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’na bağlı bir piyade taburunda; ama daha çok askeri hastanede görev yaptı. Schönberg: Die eiserne Brigade.

1917: Eisler, eski Çince metinlere göre hazırladığı; ancak tamamlamadığı bir oratoryo çalışması yaptı, Galgenlieder (Morgenstern).

1918: Eisler savaştan döndükten sonra, kız arkadaşı Irma Friedmann ile beraber Grinzing’te (Viyana), bir zamanlar askeri baraka olarak kullanılan bir yerde yaşamaya başladı. Başka isimlerin yanı sıra Georg Lukács ile tanıştı. Schönberg, “Özel Müzik Gösterimleri Derneği”ni kurdu. Brecht: Legende vom toten Soldaten.

1919: Eisler, Yeni Viyana Konservatuvarı’nda Karl Weigl’ın (1881-1949) yanında kısa bir eğitim aldı. Daha sonra Schönberg’in özel öğrencisi oldu. Alois Hába ile beraber Viyana “Universal Edition”da nota düzelticisi olarak görev yaptı. İşçi koroları çalışmasına başladı.

1920: Viyana’daki “Stahlklang” ve “Elektra” İşçi Koroları’nı yönetti. Schönberg’e Amsterdam’daki Mahler Festivali’nde eşlik etti. Charlotte Demant (1894-1970) ile evlendi.
1921: Floridsdorf’ta (Viyana) “Karl Liebknecht” İşçi Korosu’nu yönetti. Viyana’da “Halk Müzik Eğitimi Derneği”nde temel eğitim dersleri (teori ve nota okuma) verdi.

1922: Schönberg’in yerine bakan Anton Webern’den dersler aldı. Rudolf Eisler: Ana Hatlarıyla Psikoloji. “Rus Proleter Müzisyenler Derneği” kuruldu.

1923: Schönberg dersleri sona erdi. Prag Özel Müzik Gösterimleri Derneği’nde, Eduard Steuermann yönetiminde piyano sonatı op. 1’in prömiyeri yapıldı. Schönberg, aralarında Eisler’in de bulunduğu öğrencilerine, 12 ton tekniğini açıkladı.

1924: Eisler 12 ton tekniğiyle beste yaptı (Palmström op. 5, 2. piyano sonatı). Erwin Ratz, “Anbruch” isimli müzik yayınında Eisler üzerine yazdı. Schönberg için Viyana’da, öncülüğü David Josef Bach tarafından yapılan “Viyana Müzik ve Tiyatro Festivali”nde onur etkinliği düzenlendi. Schönberg’in Die glückliche Hand ve Das Bläserquintett isimli eserlerinin prömiyeri yapıldı.

1925: Hanns Eisler ile Paul Amadeus Pisk, Viyana Müzik Ödülü’nü paylaştı. Adorno ile tanıştı. Eisler’in “Universal Edition” ile olan sözleşmesi sona erdi. Eylül’de Berlin’e yerleşti, Klindworth-Scharwenka-Konservatorium’da dersler verdi. Schönberg, Busonis’in halefi olarak Berlin’e gitti.

1926: 14 Aralık’ta Rudolf Eisler öldü. Hanns Eisler, KPD (Almanya Komünist Partisi) ile ilişkiye geçti. Schönberg ile aralarında sorunlar çıktı. Hamburg’ta “İşçi Şarkıcılar Enternasyonali” kuruldu.

1927: “Novembergruppe”ye katıldı. KPD’nin gazetesi “Die rote Fahne”ye (Kızıl Bayrak) destek sunup ajitasyon-propaganda grubu “Das rote Sprachrohr” (Kızıl Sözcü) ile çalıştı. Berlin’de Zeitungsausschnitte şarkı dizisinin (Liederzyklus) prömiyeri yapıldı. İlk film müziği işi: Opus III (yönetmen Walter Ruttmann). Piscator Sahnesi için Heimweh (Franz Jung)isimli esere oyun müziği. Eisler ile Brecht’in, bilinen ilk karşılaşması. Eisler, metin yazarı David Weber ile birlikte çalışmaya başladı.

1928: 10 Nisan’da oğlu Georg (1928-1998) Viyana’da doğdu. İlk defa bir Brecht metnini besteledi: Ballade vom Soldaten. “Marxist İşçi Okulu”nda konferanslar verdi. Oscar Weber müstear ismiyle çalışan Robert Gilbert’in yazdığı Auf den Straßen zu Singen metnini besteledi. Schönberg: Variationen op. 31. Brecht: Dreigroschenoper.

1929: Annesi vefat etti. 1932’ye kadar birlikte yaşayacağı, iç mimar Hedwig (Hedi) Gutmann (1897-1972) ile tanıştı. Charlotte ile fiili olarak ayrıldılar. Brecht, Erwin Piscator (1893-1966), Erich Weinert (1890-1953) ve Ernst Busch ile birlikte çalışmaya başladı. “Kampfmusik” (diğerlerinin yanı sıra Roter Wedding isimli eser). Plak olarak ilk Eisler şarkıları çıktı. Berlin’de “Kulturrevolution gegen Kulturreaktion” isimli çatı organizasyonu kuruldu ve Eisler müzik üzerine sunum yaptı. Hindemith und Weill: Der Lindberghflug (Brecht).

1930: İlk SSCB gezisi. Ders amaçlı eseri Die Maßnahme op. 20’nin Berlin Filarmoni’de prömiyeri yapıldı. Sergey Tretyakov (1892-1939, Eisenstein ile birlikte çalıştı) ile buluşma. Schönberg: Von heute auf morgen.

1931: “Diyalektik Materyalizm ve Müzik” İşçi Topluluğu’nu yönetti. Büyük Berlin İşçi Korosu, Solidarität’i koroya uyarladı. Ana ve Kuhle Wampe’nin (yönetmen Slatan Dudow, senaryo ve şarkıları yazan Brecht, filmin müzikleri içinde Solidaritätslied de var) müzikleri. Daha sonra eşi olacak Louise ile Berlin’de ilk kısa karşılaşması. Pasifist film Niemandsland’a müzik (yönetmen Victor Trivas). Berlin Spor Sarayı’nda “Fest der 20 000” ile ortak çalışma. Eisler’in öğrencisi Ernst Hermann Meyer (1905-1988) tarafından aylık dergi “Kampfmusik”in kuruluşu.

1932: Ana’nın ilk gösterimi (Helene Weigel, Ernst Busch). Kleine Sinfonie op. 29, Kuhle Wampe filminin yasaklanmasına karşı gösterilere katılma. İkinci SSCB gezisi (Magnitogorsk’ta, Tretyakov’un teşvikiyle Heldenlied filminde çalışma, ayrıca Die Jugend hat das Wort). “Uluslararası Müzik Bürosu”nun kuruluşu. Eisler orada bulunmamasına rağmen yönetim kuruluna seçildi.

1933: Viyana’da Naziler’in iktidarı ele geçirmeye başlamasıyla, Eisler için sürgün dönemi. Mart’ta, İşçi Senfonisi Konseri’nde, Eisler’in bir koro uyarlamasının temsili. Kasım’dan itibaren birlikte yaşayacağı Louise Anna Jolesch (1906-1998) ile Vysnné Hágy’de (Hohe Tatra) karşılaşması. Eisler Paris ve Amsterdam’da film müzikleri yapmaya devam etti. Schönberg önce Paris’e, sonra ABD’ye gitti.

1934: Saarland’da Eisler’in politik müzik aktiviteleri. Brecht ile Skovsbostrand (Danimarka) ve Londra’da bulunma (başka çalışmaların yanında film ve radyo müzikleri, yine burada Brecht ile birlikte Stefan Zweig ile karşılaşma). Einheitsfrontlied (Brecht`e ait). B-A-C-H üzerine Streichtrio op. 46 için Saarlied, Präludium und Füge. Avusturya cumhuriyetçi savunma birliklerinin isyanının yenilgiye uğraması (Brecht, Koloman Wallisch-Kantate’lerden birinin metnini yazmaya başladı).

1935: Şubat’ta ilk defa ABD’de bulundu (başka yerler haricinde New York’a gitti ve burada Cowell ve “Besteciler Kolektifi” ile iletişim kurdu), St. Quentin’de Tom Mooneys’i ziyaret etti. Haziran’da, Strasbourg’ta Uluslararası İşçi Müziği Olimpiyatları’na (jüri üyesi, piyanist, orkestra şefi) ve Liberec’te (Reichenberg) Kuzey Bohemya İşçi Müziği Festivali’ne katıldı. Haziran sonunda Moskova’da Uluslararası Müzik Bürosu başkanlığına seçildi ve bu görevle Eylül ayında Prag’taki IGNM Festivali’ne katıldı, Nisan 1936’ya kadar görevini sürdürdü. Ekim başından itibaren New York’ta (New School for Social Research) ilk öğretmenlik deneyimini yaşadı. Deutsche Sinfonie çalışmasına başladı. Eisler Charlotte’den, Louise de Franz Jolesch’ten ayrıldı. Cilt hastalığı sebebiyle Moskova’da hastanede kaldı ve orada Hedi ile bir araya geldi. Stalin dönemindeki baskıyı yakından hissetti. Schönberg, Los Angeles’ta derslerine devam etti.

1936: Avrupa’ya döndü. Barcelona’da IGNM Festivali’ne katıldı. Londra’da film çalışması (Tauber’in Bajazzo filmi), Gegen den Krieg (Brecht). Schönberg: Violinkonzert. Eisler’in arkadaşı Alan Bush İngiliz İşçi Müziği Derneği’ni kurdu.

1937: Ocak’ta yeniden İspanya’da bulundu, Murcia’da Uluslararası Tugaylar için besteler yaptı ve sahneledi. Ardından Danimarka’da Brecht’in yanına gitti. Lenin-Requiem. Louise Jolesch ile 7 Aralık’ta Prag’ta evlendi, orada Ernst ve Karola Bloch ile karşılaştı. Lukács’a karşı ekspresyonizm tartışmalarına müdahil oldu. Ernst Busch, Uluslararası Tugaylar’a katılmak için İspanya’ya gitti.

1938: Ocak’ta New York (New School’da müzik profesörü olarak öğretmenliğe başladı). Eisler, sürekli oturum izni için çaba göstermeye başladı, The 400 Million (Joris Ivens) için müzik yaptı. Schönberg: Kol nidre.

1939: “John Garden” takma ismiyle New York’ta, Ocak’ta, ABD Komünist Partisi “Lenin Memorial” için şarkılar yazdı (bunlardan biri hızla popüler olan Sweet Liberty Land idi). Vizesi sona erdi ve sınır dışı edildi. Meksika’ya gitti (iltica), orada öğretmenlik yaptı (Mexico City Konservatuvarı’nda Carlos Chávez ile iletişim kurdu). Ziyaretçi vizesi alarak Eylül’de tekrar ABD’ye geçti ve yeniden öğretmenlik yaptı. ASCAP üyesi oldu.

1940: Rockefeller Vakfı tarafından finanse edilen projelerde, aralarında Gazap Üzümleri’nin de olduğu film müzikleri üzerine çalışmaya başladı. Başka isimlerin yanında Th. W. Adorno ve Jascha Horenstein ile ortak çalışmalar yaptı. Yeniden vize sorunu yaşadı, illegal oturum sebebiyle hakkında yakalama emri çıkarıldı. Bir kez daha Meksika’ya gitti, Mexicali ABD Konsolosluğu’nda Ekim’de seyahat vizesi almasının ardından New York’a döndü.

1941: Joris Ivens’in belgesel filmi Vierzehn Arten, den Regen zu beschreiben ve Joseph Losey’in filmi A Child Went Forth için müzik yaptı, yaz aylarında Connecticut’ta bulundu. Schönberg ABD vatandaşı oldu.

1942: New School’da Henry Cowell ile ortak kurs verdi, Rockefeller film müziği projesi sona erdi. Nisan’da Kaliforniya’ya taşındı, Kaliforniya’da Brecht ile yeniden çalıştı. Schönberg ile karşılaştı ve iletişimi sürdürdüler. Feuchtwanger ailesi, Oskar Homolka, Chaplin ile dostluk geliştirdi. Ernst Bloch, Thomas Mann, Franz Werfel ve başka isimlerle düzenli olarak haberleşti. Hollywooder Liederbuch çalışmasına başladı. Schönberg: Ode to Napoleon Bonaparte.

1943: Eisler, FBI tarafından izleniyor ve dinleniyordu. Hangmen Also Die (yönetmen Fritz Lang) filmi için müzik yaptı. Pacific Palisades’te ev aldı. “Academy of Motion Pictures Arts and Sciences” üyesi oldu. Schönberg: Thema und Variationen op. 43. Ernst Busch İsviçre’de yakalandı ve Gestapo’ya teslim edildi (Gründgens’in araya girmesi ile cezası 4 yıla indirildi).

1944: Hangmen Also Die film müziği ile Akademi Ödüllleri’ne (Oscar) aday gösterildi. Film müzik projeleri kesin olarak son erdi. Theodor W. Adorno ile birlikte Composing for the Films kitabı çalışması. UCLA müzik bölümünde dersler verdi. None but he Lonely Heart (yönetmen Clifford Odets) için film müziği yaptı. Malibu sahiline taşındı. Schönberg: Klavierkonzert.

1945: None but the Lonely Heart müziği ile Akademi Ödüllleri’ne (Oscar) aday gösterildi. Bundan başka film müzikleri (The Spanish Main, Deadline at Dawn), New York’ta Brecht ile proje (Furcht und Elend des Dritten Reiches), Für Österreichs Freiheit (Komintern’in yeniden kaleme alınması), Haziran’da, Viyana IGNM’nin ilk konserinde iki oda kantatının seslendirilmesi.

1946: Gerhart ve Hanns Eisler’e yönelik, “Amerikalı olmayanların kışkırtmaları” şeklindeki ilk suçlamalar. Eisler, Jean Renoir’nın The Woman on the Beach filminin müziklerini yaptı. Alfred Schlee, Viyana UE için Eisler’in besteleri hakkında bilgi edindi. Viktor Matejka Eisler’e bir davetiye mektubu hazırlarken (9 aralık), Eisler Weinert ve Becher ile iletişim kurdu.

1947: Kongre heyetine üyelikten ilk sorgulama (11 Mayıs). Ruth Fischer (Eisler’in ablası), Gerhart ve Hanns’a karşı, davacı tanığı oldu. Eisler için ünlü bir ABD Dayanışma Komitesi aktif çalışma yürüttü (başkaları dışında Charlie Chaplin, Aaron Copland, Roger Sessions ve Leonard Bernstein), Fransız komitesi de davayı protesto etti (Chaplin ön ayak olmasıyla, başkaları haricinde Picasso, Cocteau, Auric ve Matisse tarafından bir metin imzalandı). Das Leben des Galilei (Brecht) için müzik. Eylül’de Washington’da sorgu devam etti. Deutsche Sinfonie eseri tamamlandı. Aralık’ta Los Angeles’ta dayanışma konseri düzenlendi ve ABD Başsavcılığı’na dilekçe verildi (başkaları haricinde Thomas Mann ve Albert Einstein tarafından da imzalandı). The Circus (Charlie Chaplin) eserinin parçaları için Eisler müzik yaptı. Fransa’dan, Alice in Wonderland için film müziği daveti aldı. Lou Bunin’den Puppentrickfilm (bir tür animasyon filmi); ancak bu proje gerçekleşmedi. Avusturya IGNM’den dayanışma açıklaması yapıldı, başkaları haricinde Wildgans, Salmhofer, Marx, Sittner, Apostel ve Rubin tarafından bir metin imzalandı.

1948: Resmi sorgular ve New York’ta kapanış konserinin ardından Hanns ve Lou Eisler çifti, sınır dışı edilince (“Technische Deportation”) resmi olarak herhangi bir ülke vatandaşı olmadan, Londra ve Prag üzerinden Viyana’ya gitti, 1 Nisan’da ülkeye vardıktan sonra yeni Avusturya pasaportlarını aldılar. Stephanie Wolf (evlenmeden önceki soyadı Peschl) ve Ernst Fischer (1899-1972) ile ilk karşılaşma. Bir Koloman Wallisch-Kantate bestesi yapılacağı duyuruldu; ancak proje gerçekleşmedi. Uluslararası Besteciler ve Müzik Eleştirmenleri Kongresi’ne katılım için Prag’a seyahat etti Eisler. Çek filmi Kreuz drei (Vaclav Gajer) için müzik yaptı. Ekim’de Berlin’de, Kültür Birliği’nin barış eylemine katıldı. Eylül’de Viyana’da Johann Nestroy’un Höllenangst’ı için, “Neues Theater in der Scala”nın açılışında kullanılmak üzere müzik yaptı. 29 Ekim: KPÖ (Avusturya Komünist Partisi) kongresinin açılışında, Einheitsfrontlied eseri çalındı. Eisler, KPÖ tarafından istenen orkestra uyarlamasını yönetti. Schönberg: Ein Überlebender aus Warschau.

1949: IGNM Avusturya üyeliği. DEFA için Berlin’de film çalışması, Lied über den Frieden (Ernst Fischer), Haziran’da Berlin’e taşınma (Eisler, 1952’ye kadar Viyana’daki evini korudu). Alman Sanatlar Akademisi’nin kuruluşu için hazırlık komitesinde aktif olarak görev aldı. Ekim sonunda Auferstanden aus Ruinen bestesi 5 Kasım’da DDR (resmi adı Alman Demokratik Cumhuriyeti, 07.10.1949’da kuruldu, Türkçe`de genelde Demokratik Alman Cumhuriyeti olarak geçiyor) Milli Marşı olarak kabul edildi. Weimar’da Thomas Mann ile yeniden karşılaşma. Eisler, orada bulunmamasına rağmen IGNM Avusturya yönetim kuruluna seçildi. Henschel-Verlag tarafından, film müziği kitabının Almanca ilk baskısı yapıldı.

1950: Neue Deutsche Volkslieder (Johannes R. Becher) bestesi. Devlet akademisinde beste profesörü. Alman Sanatlar Akademisi’ne Mart’tan itibaren üyelik ve üst düzey çalışmalar. Ekim`de DDR Ulusal Ödülü (1. Klasse). Berlin-Pankow`da bir ev satın aldı Eisler. Leipzig`teki Bach etkinlikleri vesilesiyle Dmitri Schostakowitch ile karşılaşma. Kantate 1950 (daha sonra Becher`in bir metni: Mitte des Jahrhunderts). Brecht`in metinlerine dayanarak çocuk şarkıları (Anmut sparet nicht noch Mühe). Brecht Avusturya vatandaşı oldu.

1951: Johann Faustus çalışması. Wilhelm Pieck (Andrew Thorndike) filmine müzik. Gottfried v. Einem, Brecht`i desteklediği için Salzburg festival heyetinin dışında tutuldu. Arnold Schönberg Los Angeles`ta vefat etti.

1952: Faustus`un yayımlanması – librettolar. Frauenschicksale (Dudow) filmine müzik. Viyana`da “Völkerkongress für den Frieden”a katılım. Das Vorbild (Goethe) bestesi.

1953: Faustus sebebiyle SED (Almanya Sosyalist Birlik Partisi) tarafından, Mayıs başından itibaren yöneltilen ağır saldırılar, kriz ve “Faustus Tartışması”, “Yeni Almanya” ve Ulbricht tarafından metnin kınanması, mahkûm edilmesi. Eisler Viyana`ya geri döndü, burada Walter Felsenstein`ın film uyarlamasında birlikte çalışma yürüttüler. “Neues Theater in der Scala”da Ana oyunu sahnelendi. Eisler ile Lou ayrıldılar. Ekim`de Berlin Akademisi Eisler`e, vokal çalışmalarının geniş bir basımını teklif etti. 17 Haziran’da Berlin`deki isyan bastırıldı, daha sonra Avusturya`daki sahneler (Scala haricinde) “Brecht Boykotu” yaptılar (Boykotun başını çekenler: Nenning, Hans Weigel ve Torberg).

1954: Şubat`ta Eisler Berlin`e dönüdü. Mayıs`ta Viyana`da Gasparone`nin film uyarlaması çalışması (film senaryosu Karl Paryla ile beraber). Berlin`de Winterschlacht (Becher) için oyun müziği. Berlin Akademisi`nde Schönberg üzerine konuşma. Joris Ivens (Brecht ve Schostakowitsch ile birlikte): Das Lied der Ströme.

1955: Eisler 15 Mart`ta, Lou`dan boşandı. Stephanie-Zucker Schilling ile ilişkilerinin yoğunluğu arttı. Viyana`da (Bel Ami, Herr Puntila und sein Knecht Matti) ve Paris`te (Alain Resnais`ten Nuit et Brouillard) film çalışmaları.

1956: Ernst Busch’un önerisiyle Kurt Tucholsky metinleri üzerine şarkı çalışmalarına başladı. Viyana “Scala”da Das Leben des Galilei sahnelendi. Paris`teki Uluslararası Koro Festivali`ne katıldı. Schweyk im Zweiten Weltkrieg (Brecht) için oyun müziği. Eisler, Becher ve Brecht, Hedi`nin SSCB`den dönüşünü destekledi ve başarılı olundu. “Neues Theater in der Scala” kapandı, son gösterim: Das Leben des Galilei. 14 Ağustos’ta Brecht vefat etti.

1957: Les sorcières de Salem (Arthur Miller) için film müziği. Sturm (içinde “Mayakovski şarkıları”) için oyun müziği. Temmuz`da Moskova. Stephanie yazın Berlin`e, Eisler`in yanına taşındı. Die Teppichweber von Kujan-Bulak (Brecht) çalışması. Bilder aus der Kriegsfibel (Brecht) kantatı.

1958: Eisler, 26 Haziran`da Stephanie ile evlendi. Ulusal ödülü (1. Klasse) kazandı. Nathan Notowicz ve Hans Bunge, Eisler ile röportajlara başladı. KEisler, issingen kaplıcalarında tedavi gördü. Deutsche Sinfonie için epilog. Televizyon filmi Das verlorene Gesicht (Günter Weisenborn) için müzik. Das Schwitzbad (Mayakovski)için oyun müziği.

1959: Deutsche Sinfonie`nin prömiyeri yapıldı. Vevey`de Chaplin`i ziyaret. Eisler, Ernst Busch için Tucholsky metinlerinden şarkılar çalışmasına devam etti. La rabouilleuse (Louis Daquin) için film müziği.

1960: Şubat başında Viyana`da kalp enfarktüsü, Haziran`da Berlin`e dönüş.

1961: İsviçre, İtalya ve Fransa`da dinlenme. Eisler, Ernste Gesänge çalışmasına başladı. Hans Bunge ile sohbetlere devam edildi. Schönberg`in Jakobsleiter eserinin prömiyeri Viyana`da, IGNM festivalinde yapıldı.

1962: Eisler, Deutsche Sinfonie’nin İngiltere`deki prömiyeri sebebiyle Londra`da. Wilhelm Tell (Schiller) için oyun müziği. “DDR Müzik Kurulu Başkanı”. Hanns Eisler, 6 Eylül`de Berlin`de vefat etti. 12 Eylül`de, Dorotheen Şehir Mezarlığı`nda cenaze töreni ve defin işlemi yapıldı, Brecht ve Helene Weigel’ın yanına gömüldü.


 


Notlar

(1) Christian Glanz: 1960’ta Bruck’ta (Avusturya) doğdu. Graz’da müzik ve tarih okudu. Viyana’da, doçent doktor olarak, Müzik ve Gösteri Sanatları Üniversitesi Müzik Analizi, Teorisi ve Tarihi Enstitüsü’nde tarihsel müzik bilimi dersleri verdi.

(2) Christian Glanz, Hanns Eisler: Werk und Leben, Steinbauer, Wien, 2008.


Ali Haydar Cetecu & Murat Naroğlu / 27.12.2013


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın